Vali Şerif Yılmaz, Altınyayla 30. Geleneksel Altın Sipsi, Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür Mantarı ve Kültür Sanat etkinliklerinin son gününde Dirmil er meydanında düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşlerine katıldı. 
        Vali Yardımcısı Altınyayla Kaymakam Vekili İsmail Kaya ve Belediye Başkanı Ahmet Serttaş tarafından karşılanan Vali Yılmaz, güreş alanına geçmeden şenlik dolayısıyla İlçe merkezinde kurulan pazarı gezerek esnaf ziyaretinde bulundu. Ziyaret sonrası güreşlerin düzenlendiği alana geçen Vali Yılmaz, davullar ve zurnalar eşliğinde karşılandı. Vali Yılmaz protokolde kendisine ayrılan yerine geçmeden, er meydanını dolaşarak, tribünleri dolduran vatandaşlar ve güreş severleri selamladı.  
        Altınyayla güreşlerinde bu yıl 26'sı başpehlivan toplam 542 güreşçi er meydanında kıyasıya güreşti. Final müsabakasında Mehmet Yeşil’i yenen Orhan Okulu başpehlivan oldu. Başpehlivan Okulu altın madalyasını ve kupasını Vali Yılmaz'ın elinden aldı. Geçen senenin Altınyayla güreşlerinin ağalığını alan Yasin Murat Çetingül bu yılda 110 bin TL ile 2017 yılının ağası oldu.
        Altınyayla diyince aklımıza sadece güreş gelmiyor, bunu da ifade etmek istiyorum. Teke Yöresinin Kültür Başkenti Burdur’umuzun yaşattığı geleneksel kültürel değerlerimiz var.Bu örneklerden biride Sipsidir.  Yine bizim kültürümüze has bir çalgımızdır, bunun merkezide  Altınyayla’dır.
        Özellikle bu kültürün yanında, 2005 yılından başlayan ve ilçede artarak devam eden kültür mantarı yetiştiriciliği, özellikle sosyal yardımlaşma aracılığı ile Kaymakamlığımız  tarafından başlatılan mantar yetiştiriciliği projesi Altınyayla için önemli bir gelir kapısı olmuştur. Bugün ilçemiz Türkiye geneli mantar üretiminin yüzde 15'ini karşılamaktadır. İlçemiz bu alanda büyük bir gelişme kaydetmiş ve vatandaşlarımıza çok güzel bir öncülük yapılmış. Bu şenlik vesilesi ile de hem tanıtılması, hem pazarlaması açısından önemli rol oynamıştır.
            Altınyayla Altın Sipsi, Yağlı Pehlivan Güreşleri,  Kültür Mantarı ve Kültür Sanat etkinlikleri ilçemizde üç gün sürüyor. Cumadan itibaren başlıyor. Pazar itibariyle güreşler ile son buluyor. Bu kültürel faaliyetlerin artması  bizim birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştiren önemli günlerden, anlardan bir tanesi bu etkinliklerdir,Güreş meydanına, er meydanına geldiğinizde fakiri zengini, amiri memuru ülkenin her bölgesinden insanı burada görürsünüz
                Bizi bir arada tutan bu güzel örneklerdir aslında. Bunu değerlendirmemiz lazım. Baktığınız zaman hangisi devletin üst, alt merciinde çalışan fark etmiyor. Hep beraber er meydanında kol kola aynı heyecanla güreşleri seyretmeye çalışıyoruz. Bizim açımızdan bugün burada, yarın Elmalı’da, yarın başka bir yerde başka bir ilçede bunlar devam ediyor. Devam etmesi lazım. Bizi bir arada tutan bu kültürler bizim çimentomuzdur diye düşünüyorum. Kültürel varlıklarımızı yaşatmamız ve yarınlara aktarmamız gerekiyor.
        Güreş müsabakalarını Vali Şerif Yılmaz ile birlikte Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, Vali Yardımcısı Altınyayla Kaymakam Vekili İsmail Kaya, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, ilçe, belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri,  daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilciler, çok sayıda vatandaş takip etti.